PRESS CLIPPING PRO-ZA BALKAN 2020

11-17.06.2020

English
Mia.mk - Ismail Kadare wins top prize of Pro-Za Balkan Literature Festival
Republika.mk - Ismail Kadare wins top prize of Pro-Za Balkan Literature Festival

Македонски
Факултети.мк – Исмаил Кадаре: Почестен сум со наградата „Прозарт“ што ја велича литературата на Балканот
Вечер - Исмаил Кадаре: Литературата на Балканот е глобална литература
Радио Слободна Европа - „Прозарт 2020“ за албанскиот писател Исмаил Кадаре
Република - Големиот Исмаил Кадаре добитник на „Прозарт“ 2020 на фестивалот „ПРО-ЗА Балкан“
Плусинфо.мк - Исмаил Кадаре ја доби наградата „Прозарт“ 2020 на фестивалот „ПРО-ЗА Балкан“
СДК.мк – АЛБАНСКИОТ ПИСАТЕЛ ИСМАИЛ КАДАРЕ ЈА ДОБИ НАГРАДАТА „ПРОЗАРТ“, ФЕСТИВАЛОТ „ПРО-ЗА БАЛКАН“ НАЈАВЕН ЗА ЕСЕН“
Опсервер.мк - Исмаил Кадаре ја доби наградата „Прозарт“ 2020 на фестивалот „ПРО-ЗА Балкан“
Либертас.мк - Исмаил Кадаре ја доби наградата „Прозарт“ 2020 на фестивалот „ПРО-ЗА Балкан“
Макфакс - Исмаил Кадаре – добитник на „Прозарт“ за 2020
Мкд.мк - Исмаил Кадаре ја доби наградата „Прозарт“ 2020
А1он - Исмаил Кадаре ја доби наградата „Прозарт“ 2020 на фестивалот „ПРО-ЗА Балкан“
ТВ Телма - Исмаил Кадаре добитник на наградата Прозарт
Нова Македонија – Преку преводите балканската литература станува глобална
Независен – Исмаил Кадаре: Ја доби наградата „Прозарт“ во Скопје, се заблагодари од Париз
Радио МОФ – Исмаил Кадаре ја доби наградата „Прозарт“ за 2020
Макпресс.мк - Исмаил Кадаре ја доби наградата „Прозарт“ 2020 на фестивалот „ПРО-ЗА Балкан“
Аваз.мк - Исмаил Кадаре: Литературата на Балканот е глобална литература
Слободна.тв – ПРОКОПИЕВ: КАДАРЕ Е ЕДЕН ОД НАЈГОЛЕМИТЕ ЕВРОПСКИ, ПА И СВЕТСКИ АВТОРИ
Весник-Илинден.мк - Исмаил Кадаре ја доби наградата „Прозарт“ 2020 на фестивалот „ПРО-ЗА Балкан“
news33.tv - ИСМАИЛ КАДАРЕ ЈА ДОБИ НАГРАДАТА „ПРОЗАРТ“ 2020 НА ФЕСТИВАЛОТ „ПРО-ЗА БАЛКАН“
Миа.мк - Исмаил Кадаре ја доби наградата „Прозарт“ 2020 на фестивалот „ПРО-ЗА Балкан“

Albanski
Алсат М ТВ – Ismail Kadare – fitues i “Prozart” 2020 në festivalin “Pro-ZA Ballkan”
portalb.mk - Ismail Kadare fitues i “Prozart” 2020 në festivalin “Pro-ZA Ballkan”
zhurnal.mk – Ismail Kadare fitues i “Prozart” 2020 në festivalin “Pro-ZA Ballkan”
rtklive.com - ISMAIL KADARE FITUES I “PROZART” 2020 NË FESTIVALIN “PRO-ZA BALLKAN”
lajme.org – Kadare, fitues i çmimit “Prozart”
arsalbanica.mk - Kadare, fitues i çmimit “Prozart”
kallxo.com - Ismail Kadare merr çmimin letrar ‘Prozart’
prizrenpress.com - Ismail Kadare merr çmimin letrar ‘Prozart’
kosova.live - ismail kadare, fitues i çmimit “Prozart”
telegrafi.com - ismail kadare, fitues i çmimit “Prozart”
koha.net - Kadare, fitues i çmimit “Prozart”
ata.gov.al - Kadare fitues i ”Prozart 2020” në festivalin ”Pro-Za Ballkan”
voal.ch - Kadare fiton çmimin e madh Prozart 2020, vlerësohet për kontributin e dhënë në Ballkan
alb-spirit.com - Ismail Kadare fiton çmimin e madh ndërkombëtar ‘Prozart 2020’
kosova.info - Kadare, fitues i çmimit “Prozart”
infoline-news.com - Ismail Kadare, fitues i “Prozart 2020“

06.09.2020

Македонски
time.mk - 8-мо издание на „ПРО-ЗА Балкан“ од 14 до 17 септември
slobodenpecat.mk - Издавачи од Турција, Србија и од Бугарија гости на „ПРО-ЗА Балкан“
makfax.com.mk - Четворица издавачи од регионот гости на фестивалот „ПРО-ЗА Балкан“ 2020
hybrid.mk - Издавачи од Турција, Србија и од Бугарија, гости на „Скопје fellowship“ програмата, ќе ја запознаат нашата литература на 8. „ПРО-ЗА Балкан“

09.09.2020

Македонски
telma.com.mk - Јерговиќ, Баздуљ, Каракаш… гости на „ПРО-ЗА Балкан“ – дел ќе пристигнат во Скопје, дел преку видеоразговор
makfax.com.mk - „ПРО-ЗА Балкан“ од 14 до 17 септември во Скопје
republika.mk - Книжевни ѕвезди од Балканот учествуваат на „ПРО-ЗА Балкан
denar.mk - „ПРО-ЗА Балкан“ од 14 до 17 септември во Скопје
vecer.press - Врвните автори од регионот Јерговиќ, Баздуљ, Каракаш… гости на „ПРО-ЗА Балкан“
mkd.mk - 8. Интернационален литературен фестивал „ПРО-ЗА Балкан“ со врвни автори од регионот и од земјава
novamakedonija.com.mk - Дистопиjата стана речиси помодарски жанр”
mtm.mk - „ПРО-ЗА Балкан“ од 14 до 17 септември во Скопје
ekran.mk - Јерговиќ, Баздуљ, Каракаш…гости на „ПРО-ЗА Балкан“ – дел ќе пристигнат во Скопје, дел преку видеоразговор
slobodenpecat.mk - Јерговиќ, Баздуљ, Каракаш… гости на „ПРО-ЗА Балкан“ – дел ќе пристигнат во Скопје, дел преку видеоразговор
24info.mk - Јерговиќ, Баздуљ, Каракаш… гости на „ПРО-ЗА Балкан“’дел ќе пристигнат во Скопје, дел преку видеоразговор
utrinskivesnik.mk - „ПРО-ЗА Балкан“ од 14 до 17 септември во Скопје

14.09.2020

Македонски
opserver.mk - Фестивалот „ПРО-ЗА Балкан“ вечер во Скопје
makpress.mk - КНИЖЕВНИ ЅВЕЗДИ ОД БАЛКАНОТ НА „ПРО-ЗА БАЛКАН“
a1on.mk -КНИЖЕВНИ ЅВЕЗДИ ОД БАЛКАНОТ НА „ПРО-ЗА БАЛКАН“
plusinfo.mk - КНИЖЕВНИ ЅВЕЗДИ ОД БАЛКАНОТ НА „ПРО-ЗА БАЛКАН“
mkd.mk - КНИЖЕВНИ ЅВЕЗДИ ОД БАЛКАНОТ НА „ПРО-ЗА БАЛКАН“
nezavisen.mk - КНИЖЕВНИ ЅВЕЗДИ ОД БАЛКАНОТ НА „ПРО-ЗА БАЛКАН“
opserver.mk - КНИЖЕВНИ ЅВЕЗДИ ОД БАЛКАНОТ НА „ПРО-ЗА БАЛКАН“
okno.mk - Започнува осмото издание на фестивалот „ПРО-ЗА Балкан“
vistina.com.mk - Со промоција на новата книга на Пијан Славеј „Срчки“ вечерва се отвора „ПРО-ЗА Балкан“ на кој ќе учестуваат книжевни ѕвезди од Балканот
vecer.press - Баздуљ, Шајтинац, Малеска, како и Каракаш со видеомолог, на отварањето на „ПРО-ЗА Балкан“
makpress.mk - ФЕСТИВАЛОТ „ПРО-ЗА БАЛКАН“ ВЕЧЕР ВО СКОПЈЕ
mtm.mk - Фестивалот „ПРО-ЗА Балкан“ ќе започне вечерва во Куршумли ан
24info.mk - Фестивалот „ПРО-ЗА Балкан“ ќе започне вечерва во Куршумли ан
makfax.com.mk - Фестивалот „ПРО-ЗА Балкан“ ќе почне вечерва во Куршумли ан
republika.mk - Со промоција на новата книга на Пијан Славеј „Срчки“ вечерва се отвора „ПРО-ЗА Балкан“ на кој ќе учестуваат книжевни ѕвезди од Балканот
frontline.mk - Фестивалот „ПРО-ЗА Балкан“ вечер во Скопје
libertas.mk - Фестивалот „ПРО-ЗА Балкан“ вечер во Скопје

15.09.2020

Македонски
radiomof.mk - Книжевност во пандемија – Коронавирусот нѐ стави во тенџере што клокоти, писателите треба да ја смират таа бура
opserver.mk - Тркалезна маса „Литература и криза: почетна точка за нови противотрови“
makfax.com.mk - Почна 8. издание на „ПРО-ЗА Балкан“ во Куршумли ан
opserver.mk - Отворен 8.“ПРО-ЗА Балкан“, вечерва гости Магдалена Блажевиќ, Елизабета Баковска и Маја Солар
republika.mk - Угљеша Шајтинац, драмски писател: Не е точно дека младите не се интересираат и не пишуваат
republika.mk - Угљеша Шајтинац, драмски писател: Не е точно дека младите не се интересираат и не пишуваат
novamakedonija.com.mk - Почна 8-то издание на „ПРО-ЗА Балкан“ во Куршумли ан
a1on.mk - Почна 8-то издание на „ПРО-ЗА Балкан“ во Куршумли ан
libertas.mk - Отворен 8.“ПРО-ЗА Балкан“, вечерва гости Магдалена Блажевиќ, Елизабета Баковска и Маја Солар
vecer.press - Шајтинац на отварањето на 8. “ПРО-ЗА Балкан“: Вакви настани создаваат искри од кои може да настанат фантастични дела
mkd.mk - Отворен 8.“ПРО-ЗА Балкан“: Фестивалите создаваат неверојатни искри од кои може да настанат фантастични дела
ekran.mk - Отворен 8.“ПРО-ЗА Балкан“: Фестивалите создаваат неверојатни искри од кои може да настанат фантастични дела, вели Углеша Шајтинац
makpress.mk - ОТВОРЕН 8.“ПРО-ЗА БАЛКАН“, ВЕЧЕРВА ГОСТИ МАГДАЛЕНА БЛАЖЕВИЌ, ЕЛИЗАБЕТА БАКОВСКА И МАЈА СОЛАР
libertas.mk - Тркалезна маса „Литература и криза: почетна точка за нови противотрови“
makpress.mk - ТРКАЛЕЗНА МАСА „ЛИТЕРАТУРА И КРИЗА: ПОЧЕТНА ТОЧКА ЗА НОВИ ПРОТИВОТРОВИ“

16.09.2020

Македонски
smart.sdk.mk - ЖЕНСКИ АВТОРИ И ФЕМИНИЗМОТ СЕ НАЈДОА ВО ФОКУСОТ НА ЛИТЕРАТУРНИОТ ФЕСТИВАЛ „ПРО-ЗА БАЛКАН“
opserver.mk - Завршува осмото издание на фестивалот „ПРО-ЗА Балкан“
a1on.mk - Завршува осмото издание на фестивалот „ПРО-ЗА Балкан“
libertas.mk - Завршува осмото издание на фестивалот „ПРО-ЗА Балкан“
telma.com.mk - Феминизмот, женското тело, идентитетот меѓу темите на втората вечер на фестивалот „ПРО-ЗА Балкан“
republika.mk - На „ПРО-ЗА Балкан“ се разговараше за феминизмот, женското тело и идентитетот
makpress.mk - ЗАВРШУВА ОСМОТО ИЗДАНИЕ НА ФЕСТИВАЛОТ „ПРО-ЗА БАЛКАН“

English
republika.mk - Uglesha Shajtinac, a playwright: It is not true that young people are not interested and do not write